Recital Programmes 2018

Fortepijono Fiesta Plateliuose
Platelių Kultūros Namai
July 24, 19.00

Debussy Préludes I: Ce qu'a vu le vent d'ouest (Matas Kaženauskas)

Schubert Sonata in A Major, D. 664: I. Allegro moderato (Kliment Jaremčuk)

Haydn Sonata in C Major, Hob XVI:50: I. Allegro (Živilė Kudirkaitė)

Chopin Nocturne in F-sharp Major, Op. 15/2 (Katarina Grobler)

Debussy Masques (Elzė Fedorcovaitė)

Rachmaninoff Variations on a Theme of Corelli, Op. 42 (Julija Bagdonavičiūtė)

Brahms Intermezzo in E-flat Major, Op. 117/1 (Simonas Poška)

Debussy L'isle Joyeuse (Kseniya Khatyliova)

Liszt Vallée d'Obermann (Bennet Eicke)

Fortepijono Fiesta Palangoje
Kurhauzo salė
July 25, 20.00

Bartok Sonata, Sz. 80: I. Allegro moderato (Julija Bagdonavičiūtė)

Mozart Sonata in A Major, K. 331 (Grytė Navardauskaitė)

Chopin Scherzo No. 1 in B Minor, Op. 20 (Emilija Šukytė)

Janaček In the Mists (Maria Grecu)

Liszt Études d'exécution transcendante: Harmonies du Soir (Jonas Šopa)

Schubert Sonata in B-flat Major, D. 960 (Frederic Bager)

Fortepijono Fiesta Plungėje
Žemaičių dailės muziejus
July 26, 17.00

Mozart Fantasie in C Minor, K. 475 (Milda Vitartaitė)

Beethoven  Sonata in E-flat Major, Op. 81a (Adomas Morkūnas-Budrys)

Bach  Toccata in G Major, BWV 916 (Bennet Eicke)

Liszt  Sonetto del Petrarca 104 (Dana Asnate Kļava)

Tchaikovsky  Dumka, Op. 59 (Bohdana Ravljuk)

Rachmaninoff  Prelude in B Minor, Op. 32/10 (Jonas Benjaminas Balsys)

Mozart  Sonata in C Major, K. 330 (Caleb Flick)

Chopin  Ballade No. 4 in F Minor, Op. 52 (Gabrielė Bekerytė)

Debussy in Klaipėda
Klaipėdos Turgaus gatvė
July 27, 22.00

Programme created for Jūros Šventė 2018

Author of the Programme - Gintaras Januševičius

All works by Claude Debussy

Préludes I: Ce qu'a vu le vent d'ouest (Matas Kaženauskas)

Arabesque No. 1 (Katarina Grobler)

Préludes II: La puerta del Vino (Kliment Jaremčuk)

Estampes: Jardins sous la pluie (Edoardo Amendola)

Petite Suite: Cortège (Dana Asnate Kļava & Bennet Eicke)

Préludes II: Bruyères (Živilė Kudirkaitė)

Children’s Corner: Serenade for the Doll (Kseniya Khatyliova)

Pour le Piano: Toccata (Gabrielė Bekerytė)

Préludes II: Général Lavine eccentric (Emilija Šukytė)

Préludes I: La danse de Puck (Kamilė Kaučikaitė)

Children's Corner: Golliwogg's Cakewalk (Adomas Morkūnas-Budrys)

Images: Reflets dans l'eau (Jonas Šopa)

Préludes I: Minstrels (Maria Grecu)

Masques (Elzė Fedorcovaitė)

Préludes I: La fille aux cheveux de lin (Grete Eliise Kask)

Étude pour les arpèges composés (Grytė Navardauskaitė)

Children's Corner: The Little Shepherd (Mirjam Waser)

Valse romantique (Caleb Flick)

Préludes I: Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir

(Jonas Benjaminas Balsys)

Préludes I: La cathédrale engloutie (Milda Vitartaitė)

Préludes II: Feuilles mortes (Simonas Poška)

Préludes II: Ondine (Julija Bagdonavičiūtė)

Rêverie (Frederic Bager)

Suite Bergamasque: Clair de lune (Bohdana Ravljuk)

Fortepijono Fiesta Klaipėdoje
Klaipėdos Turgaus gatvė
July 28, 18.00

Chopin – Scherzo No. 1 in B Minor, Op. 20 (Simonas Poška)

Mozart – Sonata in B-flat Major, K. 333: I. Allegro (Kseniya Khatyliova)

Liszt – Gnommenreigen (Kamilė Kaučikaitė)

Schloezer – Etude Op. 2/1 (Elzė Fedorcovaitė)

Rachmaninoff – Moment Musicaux in E Minor, Op. 16/4 (Grete Eliise Kask)

Schumann – Fantasiestücke, Op. 12: Des Abends (Jonas Šopa)

Kreisler / Rachmaninoff – Liebesleid (Matas Kaženauskas)

Rautavaara – Etude No. 1, "Thirds" (Dana Asnate Kļava)

Ligeti – Musica Ricercata: Movements III & IV (Mirjam Waser)

Debussy – Estampes: La soirée dans Grenade (Grytė Navardauskaitė)

Ravel – Sonatina: Modéré (Katarina Grobler)

Scriabin – Fantaisie in B Minor, Op. 28 (Gabrielė Bekerytė)

Gala koncertas
Klaipėdos universiteto menų akademijos didžioji salė
July 29, 18.00

Rachmaninoff – Étude-Tableau in C-sharp Minor, Op. 33/9 (Jonas Šopa)

Debussy Pour le Piano: Toccata (Gabrielė Bekerytė)

Mozart Sonata in C Major, K. 330: III. Allegretto (Caleb Flick)

Chopin – Etude in E Minor, Op. 25/5 (Matas Kaženauskas)

 

Liszt – Gnommenreigen (Kamilė Kaučikaitė)

Rautavaara – Etude No. 1, "Thirds" (Dana Asnate Kļava)

Debussy Préludes II: Bruyères (Živilė Kudirkaitė)

Albeniz Suite Espagnole: Cadiz (Milda Vitartaitė)

Debussy Préludes I: Les sons et les parfums tournent dans l'air du soir

(Jonas Benjaminas Balsys)

Ravel – Miroirs: Alborada del gracioso (Elzė Fedorcovaitė)

Weinberg – Sonata No. 6, Op. 73: I. Adagio (Bennet Eicke)

Rachmaninoff – Étude-Tableau in E-flat Minor, Op. 39/5 (Kseniya Khatyliova)

Glass – Etude No. 6 (Kliment Jaremčuk)

Edwards – Frangipani (Katarina Grobler)

Ligeti – Musica Ricercata: Movement I (Mirjam Waser)

Haydn – Sonata in C Major, Hob XVI:50: III. Allegro molto (Frederic Bager)

Brahms  Intermezzo in E-flat Major, Op. 117/1 (Simonas Poška)

Ravel  Jeux d'eau (Maria Grecu)

Debussy Suite Bergamasque: Clair de lune (Bohdana Ravljuk)

Rachmaninoff – Étude-Tableau in D Major, Op. 39/9 (Emilija Šukytė)

@2016 by Gintaras Januševičius

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon